A technika fejlődésével egyre több lehetőség van a mindennapi életünket könnyebbé, biztonságosabbá tenni az otthonunkban is. Véleményem szerint a legfontosabb hogy a felsoroltak mellett az energiagazdálkodás is nagy teret kapjon az épületünk automatizálásában.
A vezérlő rendszer kialakításának csak a képzelet vagy a pénztárcánk szab határt. Egy rendszernél ami a kényelem mellett az energiamegtakarításra van kiélezve, rengeteg környezeti jellemzőt kell figyelembe venni (páratartalom, hőmérséklet, megvilágítottság, napsütés, szél, jelenlét stb.).
Mivel ezeknek a jellemzőknek a mérésére szolgáló eszközök ára viszonylag magas, minden esetben érdemes energiát fordítani a rendszer alapos átgondolására mert ezzel sikerülhet egy optimális egyensúlyt megtalálnunk a vezérlés mélysége és kialakítás költsége között. Vegyük figyelembe, hogy a vezérelni kívánt eszközök darabszáma is befolyásolja a kialakítás végösszegét.
A vezérlés kialakításának ebben a fázisában is próbálunk segítséget nyújtani ügyfeleinknek.
Egy két tipp a vezérlési megoldásokban:
- Jelenlét érzékelő alapján a világítás és a helyiség hőmérséklet szabályzása.
- Helyiség világításának szabályzása a megvilágítottság alapján.
- Zsalúzia és redőnyvezérlés az évszaknak megfelelően, napfény és szélerősség alapján, idővezérléssel, központi és helyiségenkénti működtetéssel.
- Konnektorok vagy konnektor csoportok vezérlése, a jelenlét érzékelő vagy a beállított kapcsolási logika alapján.
- Riasztó rendszer állapota szerinti kapcsolási sémák a világításban és konnektor áramkörökben, valamint a fűtési rendszerben.
- Kerti és homlokzati világítási képek.
- Belső világítási képek, jelenlét szimulációval.
- Fan coil vezérlések, 2 – 4 csöves.
- Fal és mennyezet hűtés-fűtés vezérlés, fűtés esetén időjárás követő, hűtés esetén harmat pont alapján történő előremenő szabályozás.
- Kert és Garázskapu vezérlés
- Felhasznált energia mérése és a beállított határérték alapján az energia csökkentési protokoll futtatása
- Fűtési és HMV meleg víz felfűtésének teljesítmény szabályzása.